Projekti
Oznaka: GA No. 101079392
Vodja projekta: Prof. Aleš Holobar Trajanje: 1. 1. 2023 – 31. 12. 2025 Financira: Evropska Komisija iz okvirnega programa EU za raziskave in inovacije, Obzorje Evropa
Projekt HybridNeuro združuje strokovno znanje vodilnih evropskih partnerjev na področju nevronskih vmesnikov za vzpostavitev novih poti analize človeškega motoričnega sistema in človeških gibov ter prenos akademskih raziskav v klinično in industrijsko prakso.
|
CMAP | |
Dekompozicija sestavljenih mišičnih potencialov
Oznaka: ARRS, CMAP (J2-1731)
Vodja projekta: red. prof. dr. Aleš Holobar Trajanje: 1. 7. 2019 – 30. 6. 2022 Financira: Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS)
V projektu skupaj s strokovnjaki Medicinske Fakultete Univerze v Mariboru in Znanstvenoraziskovalnega središča Koper razvijamo nove računalniško podprte tehnike za analizo in dekompozicijo sestavljenih mišičnih potencialov v površinskih elektromiogramih na prispevke različnih tipov motoričnih enot.
|
Oznaka: ARRS, BI-US/18-19-037
Vodja projekta: red. prof. Aleš Holobar Trajanje: 1. 1. 2018 – 31. 12. 2019 Financira: Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS)
V bilateralnem projektu smo skupaj s parterji Inštituta Shirley Ryan AbilityLab, Chicago, ZDA, s pomočjo površinskih elektromiogramov preučili glavne značilnosti mišičnih vzbujanj v hemiparetičnih osebah po možganski kapi.
|
Camera4Health | |
Nemoteče spremljanje osebnih zdravstvenih parametrov s pomočjo kamer v mobilnih napravah (Camera4Health)
Oznaka: ARRS, BI-BA/16-17-026
Vodja projekta: izr. prof. dr. Božidar Potočnik Sodelavci: red. prof. dr. Damjan Zazula, Martin Šavc Trajanje: 1. 1. 2016 – 31. 12. 2017 Financira: Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS)
V tej projektni raziskavi se ukvarjamo z načrtovanjem, izvedbo in preverjanjem sistema, ki bi bil
zmožen zaznati človekove življenjske znake zgolj z uporabo video informacije o obrazu, kjer
video prihaja iz kamere v standardni prenosni napravi.
|
MIO-A | |
Neposredno ocenjevanje kontrolnih strategij mišic in njihovih koaktivacijskih vzorcev v robotsko podprti rehabilitaciji po možganski kapi
Oznaka: ARRS J2-7357,
Vodja projekta: red. prof. dr. Aleš Holobar Sodelavci: red. prof. dr. Damjan Zazula, izr. prof. dr. Božidar Potočnik, doc. dr. Danilo Korže, dr. Boris Cigale, dr. Vojko Glaser, Martin Šavc, uni. dipl. inž. rač. in inf., Jurij Munda, uni. dipl. inž. rač. in inf. Trajanje: 1. 1. 2016 - 31. 12. 2018 Financirala: Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS)
S 1. januarjem 2016 smo pričeli z izvajanjem triletnega temeljnega raziskovalnega projekta MIO-A, v katerem skupaj s strokovnjaki iz Univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta Republike Slovenije – SOČA uvajamo unikatno rešitev ocenjevanja mišične aktivnosti med robotsko podprto rehabilitacijo hemiparetičnih bolnikov iz neinvazivno posnetih površinskih elektromiogramov. Projekt financira Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.
|
Bilaterala Slovenija - Indija | |
Spremljanje videza in fizioloških parametrov pri starejših osebah in določanje njihove zmožnosti za neodvisno bivanje
Oznaka: ARRS, BI-IN/15-17-007
Vodja projekta: izr. prof. dr. Božidar Potočnik Sodelavci: prof. dr. Damjan Zazula, doc. dr. Boris Cigale, Martin Šavc Trajanje: 1. 1. 2015 - 31. 12. 2017 Financirala: Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS)
Staranje prebivalstva in omejena sredstva zdravstvenih proračunov zahtevajo nove pristope in učinkovitejše medicinske ter zdravstvene storitve. V tej projektni raziskavi se ukvarjamo z nemotečim opazovanjem človeških vitalnih funkcij s pomočjo inteligentnih senzorjev in video naprav. Senzorske meritve kombiniramo z informacijami, izluščenimi iz video posnetkov, da bi ugotovili sposobnosti opazovane osebe za neodvisno bivanje.
|
L5-5550 | |
Definicija neinvazivnega markerja mišične atrofije: od validacije do aplikacije
Oznaka: ARRS, L5-5550
Koordinator: dr. Šimunič Boštjan Vodja projekta: izr. prof. dr. Aleš Holobar Sodelavci: prof. dr. Damjan Zazula, dr. Mitja Gerževič, dr. Mihaela Jurdana, Katja Koren, Mally Štefan, Uroš Marušič, dr. Nina Mohorko, dr. Rado Pišot, dr. Nejc Šarabon Trajanje: 1. 8. 2013 - 31. 7. 2016 Financira: Javna agencija za raziskoalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS)
Mišična atrofija je pojav, ki pomeni izgubo mišične mase zaradi bolezni oziroma poškodbe, neuravnotežene prehrane ali pomanjkanja gibalno-športne aktivnosti. Navkljub številnim raziskavam, ki preučujejo mišično atrofijo, in ugotovitvam, ki analizirajo njene posledice, je še vedno veliko neodgovorjenih vprašanj, predvsem s stališča objektivnih kazalnikov, metod in postopkov za njeno merjenje. V projektu snujemo in razvijamo neinvazivne postopke, ki merijo atrofijo in hipertrofijo skeletnih mišic s pomočjo mehanskega odziva z odebelitvijo, premikom in vibracijami mišičnega trebuha in vlaken ter živčno-mišičnih električnih aktivnosti.
|
Oznaka: J3-0674
Koordinator: prof. dr. Veljko Vlaisavljević (UKC Maribor) Sodelavci: prof. dr. Damjan Zazula, doc. dr. Boris Cigale, dr. Smiljan Šinjur, mag. Vojko Glaser Trajanje: feb. 2008 - jan. 2011 Financirala: Javna agencija za raziskoalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS)
V raziskavi smo ehografsko spremljali razvoj dominantnega mešička (folikla), njegove luteinizacije in razvoj rumenega telesa (corpus luteuma). Glavni cilj raziskav je bil doseči popolna avtomatizirano obdelavo ultrazvočnega posnetka, tako da to ne bi obremenjevalo medicinskega osebja. Razvita programska in strojna oprema omogočata, da se od pregledu prenesejo ultrazvočni posnetki na zunanji pomnilniški ključek. Potem jih na zunanjem računalniku avtomatični analiziramo, končni rezultat obdelave pa se shrani v podatkovno bazo za nadaljnjo statistično obdelavo.
Z raziskavo smo potrdili, da je z računalniškim programom v 3D-ultrazvočnem posnetku jajčnika mogoče razbrali položaj, volumen in premer žil, ki obdajajo jajčne mešičke. Pokazali smo, da je za iskanje položaja mešička primerno uporabiti postopke, ki temeljijo na valčni transformaciji, saj tako vpliv šuma pomembno zmanjšamo. Matematični model smo med raziskavo izboljševali. Iz velikosti in položaja dominantnega mešička smo določili perifolikularno ožilje, ki smo ga statistično ovrednotili. Ker je ločljivost ožilja, zaznanega s pomočjo močnostnega dopplerja, nizka, smo dodatno razvili postopek za rekonstrukcijo ožilja, ki temelji na minimalnih vpetih drevesih. Vpeljali pa smo tudi elastično poravnavo ultrazvočnih volumnov. Na ta način lahko spremljamo razvoj mešička skozi večdnevno obdobje. Vsi navedeni postopki so bili vgrajeni v ustrezno programsko opremo, ki smo jo uspešno povezali z ultrazvočnim aparatom.
|
Oznaka: V4-0537
Koordinator: doc. dr. Denis Stajnko (FKVB) Sodelavci: prof. dr. Damjan Zazula, dr. Smiljan Šinjur Trajanje: jan. 2008 - avg. 2010 Financirala: Javna agencija za raziskoalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS)
Projekt, ki sta ga združeno izvajali Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede ter Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, je bil osredotočen na spremljanje in napoved sadnega pridelka. Spremljali smo rodnost jablan in hrušk, saj je v Sloveniji 72 % obdelovalnih sadnih površin zasajenih s tema vrstama. Dosedanje ocenjevanje pridelka je temeljilo na ročnem štetju plodov na manjših površinah, kar pomeni veliko razliko med napovedjo in dejanskim letnim pridelkom.
Cilj projekta je bil razviti učinkovit, enostaven in predvsem hiter sistem za zbiranje podatkov na terenu in tako popraviti natančnost obstoječih metod za napoved pridelka ter hkrati razviti učinkovitejši matematični model za napoved letnega pridelka. Laboratorij za sistemsko programsko opremo je bil zadolžen za razvoj aplikacije, ki zbira podatke na terenu in jih hrani in obdeluje. Tako smo v letu 2009 razvili podsisteme za navigacijo, ki uporabnika čim hitreje pripelje do izbranega nasada, za zajem podatkov na terenu s pomočjo mobilne naprave in za centralno hranjenje zbranih podatkov. Podatke na terenu lahko zbira hkrati več uporabnikov. Centralni sistem omogoča sinhronizacijo teh podatkov.
V letu 2010 so bili vsi podsistemi in sistem kot celota obširneje preizkušeni. Opravljena je bila študija, ali lahko za večkratno vračanje na isto mesto učinkovito uporabimo pozicioniranje z GPS. Tako smo preučevali natančnost pozicioniranja treh različnih GPS-modulov. Kot najboljši se je izkazal modul na telefonu ASUS P565, katerega natančnost je bila zelo blizu 10 metrov. Žal tovrstna natančnost ne zadošča za identifikacijo točno določenega drevesa. Z uporabo GPS lahko kvečjemu identificiramo vrsto, v kateri je iskano drevo.
|
Izpopolnjeno modeliranje živčno-mišičnih sklopov s pomočjo večkanalnih površinskih elektromiogramov
Oznaka: BI-FR/08-09-PROTEUS-013
Vodja projekta: prof. dr. Damjan Zazula Sodelavci: dr. Rok Istenič, dr. Sebastijan Šprager Trajanje: 1. 1. 2008 - 31. 12. 2009 Financirala: Javna agencija za raziskoalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS)
Namen dvoletnega bilateralnega projekta je bil navezati stike med raziskovalci v Mariboru in Troyesu v Franciji ter opraviti skupne raziskave na področju površinske elektromiografije. V prvem letu sodelovanja so bili opravljeni trije obiski. Mladi raziskovalec Rok Istenič je na Tehniški univerzi v Troyesu predstavil svoje raziskave v zvezi z indeksom aktivnosti in ugotavljanjem števila izvorov na podlagi več opazovanj, hkrati pa so ga tamkajšnji raziskovalci seznanili z njihovimi verjetnostnimi pristopi k ocenjevanju števila izvorov. Francoske partnerje je obiskal tudi prof. Damjan Zazula, in sicer v času razstave znanstvenoraziskovalnih dosežkov "City of Science", na kateri so francoski partnerji prikazovali tudi skupne projektne zasnove na področju samostojnega bivanja. Prof. David Hewson s Tehniške univerze v Troyesu je obiskal Laboratorij za sistemsko programsko opremo v Mariboru in ob tem je bila zastavljena skupna raziskava, ki je vključevala pospeškomer v mobilnem telefonu in interferometer z optičnimi vlakni. Skupni raziskovalni rezultati so bili potrjeni ob obisku mladega raziskovalca Sebastijana Špragerja v Troyesu in objavljeni v več konferenčnih prispevkih.
|
Vodja projekta: prof. dr. Damjan
Sodelavci: dr. Smiljan Šinjur, mag. Vojko Glaser, Denis Justinek Trajanje: 2007 Financiral: laboratorijska sredstva
V Gorenju so razvili sistem povezljivih gospodinjskih aparatov, s katerimi je mogoče komunicirati prek računalniškega strežnika. S predpisanimi protokoli je mogoče pregledati stanje aparatov ali izdati ukaze za njihovo delovanje. V laboratoriju za sistemsko programsko opremo smo razvili mobilno aplikacijo, ki omogoča dostop do strežnika in funkcij gospodinjskih aparatov z mobilnega telefona. V ta namen je bil razvit uporabniški vmesnik za mobilne naprave. Demonstracijski video v nadaljevanju kaže, kako lahko oddaljeno vključimo in nastavimo pečico s pomočjo telefona.
|
Vodja projekta: prof. dr. Damjan Zazula, univ. dipl. inž. el.
Sodelavec: Jurij Rakun, univ. dipl. inž. rač. in info. Trajanje: od marca do septembra 2005 Financirala: laboratorijska sredstva
Podjetje Henkel Slovenija v Mariboru je iskalo rešitev za računalniško odkrivanje napak v serijah tiskanin, ki jih je naročalo pri različnih tiskarjih. Napake so iskali ročno v izbranih vzorcih nalepk in navodil za proizvode. Razvili smo aplikacijo, ki primerja referenčno sliko s preverjano tiskovino. Najprej ju grobo poravna z izenačevanjem težišč in večločljivostnim sukanjem, nato pa ju čim natančneje uskladi še s pomočjo fine, elastične poravnave. Končna pikselska razlika, ki presega statistično izračunani prag, pokaže na mesta, kjer preverjana tiskovina odstopa od reference. Aplikacija kljub zanesljivemu in uspešnemu delovanju ni prišla v redno uporabo, ker Henkel zanjo ni bil pripravljen odšteti niti zneska, ki bi pokril minimalne razvojne stroške.
|
Koordinator: prof. dr. Damjan Zazula
Sodelavci: doc. dr. Božidar Potočnik, mag. Boris Cigale, Jurij Munda Zunanji sodelavci: mag. Bogdan Viher, prof. dr. Veljko Vlaisavljević, Nicolas Sergent (Ecole Centrale de Nantes, Francija) Trajanje: od 1996 do 2000 Financirala: laboratorijska sredstva
Prof. Vlaisavljević iz Splošne bolnišnice Maribor (današnji Univerzitetni klinični center), svetovno priznan strokovnjak za oploditve z medicinsko pomočjo, je spodbudil raziskavo o možnostih računalniške analize jajčnih mešičkov na ultrazvočnih slikah. Razvili in preizkusili smo več programskih rešitev, s katerimi smo uspešno zaznavali jajčne mešičke iz zaporedja 2D-ultrazvočnih posnetkov in v 3D rekonstruirali perifolikularno ožiljenje.
|