Ko odide velik človek in znanstvenik, kakor je bil Zvonko Fazarinc, se pretrgajo vezi, ki so se spletle skozi desetletja poklicnega sodelovanja in prijateljstva. Ostanejo pa neizbrisni prispevki k napredku tehnike in znanosti ter dobrobiti sonarodnjakov in človeštva nasploh.
Prof. Damjan Zazula je pripravil zapis o spominih na prof. Fazarinca. Vabljeni k branju na spletni strani.
ROSUS 2024 - Vabilo udeležencem
Vabimo udeležence iz akademskega okolja, industrije in sorodnih področij, ki delujejo ali se zanimajo za aplikacije računalniškega vida in globokega učenja, da se konference udeležijo.
Konferenca ROSUS 2024: Vabilo avtorjem člankov
Vabljeni na 18. strokovno konferenco Računalniška obdelava slik in njena uporaba v Sloveniji 2024. Avtorji, vaše prispevke pričakujemo do 1. februarja 2024. Vabljeni k sodelovanju!
Nina Murks na TVS1
Članica laboratorija za sistemsko programsko opremo, Nina Murks, je bila v gostja v oddaji Dobro Jutro na Televiziji Slovenija TVS1, kjer je govorila o umetni umetni inteligenci in orodju ChatGPT.
Raziskovalci Laboratorija za sistemsko programsko opremo UM FERI prispevali k pomembnemu odkritju zakonitosti delovanja živčnomišičnega sistema pri ljudeh
Mednarodna skupina raziskovalcev je v reviji ScienceAdvances objavila prispevek, v katerem je predstavila novo metodologijo za spremljanje aktivnosti motoričnih nevronov, ki oživčujejo skeletne mišice. Metodologija temelji na zajemu in analizi večkanalnih znotrajmišičnih elektromiogramov (EMG).
(več...)
Raziskovalci so v študiji dokazali, da lahko s pomočjo inovativnih sistemov za zajem večkanalnih znotrajmišičnih signalov EMG in računalniških algoritmov, ki so bili razviti na Inštitutu za računalništvo UM FERI spremljamo sočasno aktivnost relativno velikega števila motoričnih nevronov v preučevani skeletni mišici, in sicer do 67 sočasno aktivnih motoričnih nevronov z 99% natančnostjo razpoznave. Slednje bistveno presega učinkovitost do sedaj znanih postopkov. Predstavljena metodologija omogoča opazovanje novih zakonitosti v delovanju motoričnih nevronov, ki jih z do sedaj uveljavljenimi merilnimi postopki ni bilo moč odkriti ali opazovati. Med njimi sta v prispevku obravnavani funkcionalna sklopljenost motoričnih nevronov na bistveno višjih frekvencah, kot je bilo znano do sedaj (tudi na frekvencah okoli 75 Hz) in vpliv inhibicije Renshawjevih celic na delovanje motoričnih nevronov. Predstavljena metodologija in odkritja potrjujejo uporabnost nove paradigme analize motoričnega sistema pri ljudeh, ki temelji na velikih populacijah sočasno aktivnih motoričnih nevronov. Prispevek je dostopen na spletni strani https://www.science.org/doi/full/10.1126/sciadv.abo5040?af=R
Prof. Holobar na delavnici TwinBrain 2.0
Vodja laboratorija LSPO, prof. dr. Aleš Holobar je na Delavnici TwinBrain 2.0 izvedel predavanje z naslovom
"What can we learn from surface EMG and neural codes".
Delavnico si lahko ogledate na spodnji povezavi. (v angleščini)
Inštitut za računalništvo je v oddaji Ugriznimo znanost pojasnil razliko med delovanjem starih in mladih mišic
V četrtek, 9. junija 2022, so v oddaji Ugriznimo znanost na TV SLO 1 razpravljali o staranju človeških skeletnih mišic. V prispevku so člani Inštituta za računalništvo in študentje študijskega programa Računalništvo in informacijske tehnologije razložili in ponazorili razliko med električnim delovanjem mlade in stare mišice. Prispevek si lahko ogledate na spletni povezavi:
Konferenca ROSUS 2022: Vabilo k udeležbi
Vabljeni na 16. strokovno konferenco Računalniška obdelava slik in njena uporaba v Sloveniji 2022.
Za udeležbo se lahko prijavite na naslednji povezavi:
red. prof. dr. Aleš Holobar gost oddaje Jutro na planetu, Planet TV
21. decembra 2021 je v oddaji Jutro na Planetu na Planet TV gostoval red. prof. dr. Aleš Holobar, predstojnik Laboratorija za sistmsko programsko opremo, in govoril o viziji čipov, ki jih lahko vgradimo v možgane in omogočajo naprednejše komunikacije med človekom in strojem.
(več...)
Podal je tudi vpogled v prihodnost neinvazivnih vmesnikov mišice-stroj in možgani-stroj, ki jih namestimo na površino kože in se s tem izognemo posegu v telo. Utrinek iz oddaje si lahko ogledate na fotografiji.
24. 12. 2021
Konferenca ROSUS 2022: Vabilo avtorjem člankov
Vabljeni na 16. strokovno konferenco Računalniška obdelava slik in njena uporaba v Sloveniji 2022. Avtorji, vaše prispevke pričakujemo do 1. februarja 2022. Vabljeni k sodelovanju!
Nagrade in priznanja ob Dnevu FERI 2021
Plaketo dekana FERI je za izjemne raziskovalne dosežke prejel red. prof. dr. Aleš Holobar.
20. 5. 2021
Naj prostovoljec zaposlen v javni upravi
Slovenska filantropija, Združenje za promocijo prostovoljstva, v imenu Slovenske mreže prostovoljskih organizacij, z natečajem izpostavlja zaposlene v javni upravi, ki v svojem prostem času opravljajo prostovoljsko delo in prispevajo k promociji prostovoljstva med zaposlenimi v javni upravi. Prejemnik naziva NAJ PROSTOVOLJEC ZAPOSLEN V JAVNI UPRAVI za leto 2020 je postal naš mladi raziskovalec Matej Kramberger, ki je bil imenovan na predlog Občine Črna na Koroškem.
(več...)
Matej Kramberger je mladi raziskovalec v Laboratoriju za sistemsko programsko opremo na Inštitutu za računalništvu UM FERI. Kljub svoji mladosti je dolgoletni član Prostovoljnega gasilskega društva Črna na Koroškem. V okviru svojega dolgoletnega prostovoljskega delovanja je opravljal različne organizacijske funkcije ter pridobil čine in odlikovanja, ki so odraz njegovega aktivnega in požrtvovalnega prostovoljskega dela v PGD Črna na Koroškem. Njegovo prostovoljsko delo v društvu pomeni izreden doprinos za gasilstvo v kraju - Matej delo opravlja z največjim veseljem in zadovoljstvom. Od leta 2019 je tudi član Štaba civilne zaščite Občine Črna na Koroškem. V boju z epidemijo je odigral zelo pomembno vlogo, ni je bilo naloge, ki je ne bi opravil v dobrobit in korist vseh občanov. Bil je organizator, koordinator, povezovalec, distributer, informator in poročevalec. Sodeloval je pri oblikovanju delovne skupine za načrtovanje aktivnosti, skrbel je za sodelovanje z organizacijami in posamezniki, prevzel je vso logistiko prevozov in aktiviral prostovoljce za pomoč ter organiziral njihovo delo. Sodeloval je tudi pri razkuževanju bivalnega prostora za nastanitev uporabnikov CUDV Črna, zagotavljal nabavo zaščitnih sredstev, s svojim osebnim avtomobilom dostavljal pakete s hrano in zdravila sokrajanom, sprejemal klice občanov, jim nudil pomoč, komuniciral z mediji, izdeloval in delil letake ter bil vedno na voljo ljudem v stiski. Njegova nesebična pripravljenost pomagati drugim se je izkazala tudi s stalno 24 urno dosegljivostjo na telefonu za informiranje in svetovanje občanom. Opravil je več kot 1.800 ur prostovoljskega dela. Je človek, na katerega se lahko vedno zaneseš, ga pokličeš, ko potrebuješ pomoč in vedno ti bo s svojimi dejanji pokazal, da obstajajo rešitve in poti k boljšemu življenju. S svojim zgledom krepi duh prostovoljstva med ljudmi in na ta način krepi vrednote prostovoljstva, ki so v občini tudi po njegovi zaslugi zelo cenjene in prepoznavne.
7. 2. 2021
Projekt STAMINA
Septembra 2020 se je začel projekt STAMINA (https://stamina-project.eu/), pri katerem kot partner sodeluje tudi naš Inštitut.
(več...)
Cilj projekta je razviti inteligentno platformo za podporo odločanju za napovedovanje in upravljanje pandemije. Inštitut za računalništvo UM FERI sodeluje z Zdravstvenim domom dr. Adolfa Drolca iz Maribora pri ugotavljanju vrzeli v upravljanju s pandemijo v Sloveniji in opisu metapodatkov o pandemiji.
Vrhunska inovacija na področju dekodiranja možganskih ukazov skeletnim mišicam
Prof. Aleš Holobar, predstojnik Inštituta za računalništvo, je 27. 1. 2021 na dogodku START:IP Matchmaking predstavil pomembno inovacijo na področju dekodiranja ukazov,
(več...)
s katerimi možgani upravljajo skeletne mišice. Dogodek START:IP. Matchmaking vsako leto organizira inkubator INiTS Universitäres Gründerservice Wien GmbH, ki podpira trženje zanimivih rezultatov raziskav in povezovanje ponudnikov vrhunskih tehnologij z zainteresiranimi korporacijami in vlagatelji. Prof. Holobar je predstavil računalniški algoritem, ki omogoča zelo natančno in povsem neinvazivno ocenjevanje digitalnih kod motoričnega sistema pri ljudeh. Več o predstavitvi
Plakete za izjemne prispevke študentov.
Da dogodku Dan FERI so plakete za izjemni prispevek študentov v letu 2020 so prejeli tudi Pia Žnidaršič, Urban Košale in Kristjan Stopar, katrih mentor je Jernej Kranjec.